زندگي‌نامه بيش از دويست و پنجاه تن از بزرگان موسيقي ايران

 

صفحه اول                صفحه دوم                صفحه سوم            بازگشت به صفحه اصلي

 

توضيح: جهت جستجو، Ctrl+F را زده و نام فرد موردنظرتان را تايپ كرده و جستجو نماييد.

 

 

مرتضي محجوبي
مرتضي محجوبي نوازنده پيانو، نواساز و شاگرد محمود مفخم الممالك ، حسين خان اسماعيل زاده و حسين هنگ آفرين بود او داراي شيوه هاي ممتاز در نوازندگي ، بداهه سرايي و ساخت آثاري در قالب پيش در آمد، تصنيف و رنگ مي باشد. از آثار وي مي توان به كاروان، نواي ني، چه شبها، من از روز ازل ترانه ها، تكنوازي و… اشاره كرد . از شاگردان او : آذر ميدخت ركني، منوچهر صانعي.
وفات: 1344/01/01 تولد: 1279رضا وهداني
رضا وهداني، نوازنده و معلم تار و شاگرد علي نقي وزيري و علي اكبر شهنازي بود . از كارهاي وي مي توان به اركسترها و هنر آموزي تار در هنرستان موسيقي ملي نام برد. اثر چاپ شده از وي « رديف سازي موسيقي ايران »مي باشد.
تولد: 1312/01/01محمد بهار لو
محمد بهار لو، نوازنده و معلم برجسته ويولون در موسيقي ايران است وي شاگرد كارل يان زوبك و محمد بحريني پور ، با آموزشهايي از ابو الحسن صبا ، علي اكبر شهنازي و استادان ديگر بود . از آثار وي كتابهاي « آموزش موسيقي ايران » براي ويولون و «شناخت فرم هاي موسيقي ايراني » مي باشد. وي مؤسس قديمي ترين كلاس آموزش موسيقي در اين زمان بود.
تولد: 1307/01/02
 


عطاءالله اميدوار
عطاءالله اميدوار، خواننده و كارشناس آثار هنري و دكتري در معماري و شهر سازي ، و داراي سابقه كار حرفه اي در عكاسي وسينما و نمايشهاي بسيار در داخل و خارج از كشور مي باشد. هنر آموخته نزد سليمان امير قاسمي و سعيد هرمزي بوده و متبحر در ارائه شيوه آوازي سليمان امير قاسمي . از آثار وي ضبط هاي خصوصي همراه ساز سعيد هرمزي ، غلام حسين بيكجه خواني ، محمد رضا لطفي ،مجيد كياني ، داريوش طلايي، داوود آزاد، ناصر فرهنگ فر و جمشيد شميراني .
تولد: 1325/01/02حبيب الله بديعي
از آثار ممتاز بديعي مي توان به باز نوازي قطعه هاي زنگ شتر، بهار مست، ساماني و زردمليجه اثر استاد ابوالحسن صبا و همنوازي ها با صداي محمود خوانساري
وفات: 1371/01/04 تولد: 1312مهدي نوايي
مهدي نوايي اصفهاني نوازنده ني و شاگرد محضر نايب اسدالله اصفهاني بود از آثار وي چند تك نوازي و چند همنوازي با آواز پروانه و سه تار عبد الله دادور (قوام السلطان) را مي توان نام برد. نخستين معلم وي سيد حسن كسايي در فراگيري ني بود.
وفات: 1326/01/04 تولد: 1258سيد اسماعيل اديب خوانساري
اديب خوانساري، خواننده و رديف دان و شاگرد عندليب گلپايگاني و حسين اسماعيل زاده بود و داراي شيوه ولحن ممتاز در خوانندگي بوده است . از آثار وي مي توان به صفحه هاي گرامافون ، ضبط هاي راديويي و ضبط هاي خانگي را اشاره كرد كه بيشتر همراه مرتضي محجوبي و ارسلان درگاهي بوده و رديف او با تار ابراهيم سرخوش ضبط شده است.
وفات: 1361/01/05 تولد: 1280


علي اكبر شكارچي
علي اكبر شكارچي نوازنده و هنر آموز كمانچه ، تعليم ويولون و كمانچه را نزد نوازندگان لرستان و بعد ها نزد علي اصغر بهاري آموخت. وي فارغ التحصيل رشته موسيقي از دانشكده هنر هاي زيبا (تهران) و سابقه تدريس و اجراها در داخل و خارج از كشور را دارا مي باشد . از آثار وي كوهسار، بيست ترانه محلي لري، آلبوم رديف ميرزا عبدالله و… كتاب « وزن خواني» .
تولد: 1328/01/06


شاهين فرهت
شاهين فرهت فارغ التحصيل رشته پيانو از دانشگاه هنرهاي زيبا (تهران) و دانشگاه نيويورك و دانشگاه استراسبورگ(آهنگسازي) مي باشد. دانش را نزد هوشنگ استوار، امانوئل ملك اصلانيان، توماس كريستين داويد را فراگرفت و سابقه اي در نوازندگي پيانو دارد. از آ ثار وي مي توان به سوئيت ايراني، شش سمفوني ، آثاري براي پيانو و راپسودي ايراني براي پيانو و اركستر روي تم شيدا، « سمفوني ايراني و كنسرتو براي اركستر » و « راپسودي ايراني » ( سي. دي) ،« كوارتت زهي» ( نوار )، و تعدادي مقاله را شمرد.و تدريس موسيقي در ايران و سوئدرا بر عهده دارد.
تولد: 1325/01/07


منصور يا حقي
منصور يا حقي ، نوازنده سنتور و شاگرد حبيب سماعي و بهره برده از آموزشهاي حسين يا حقي مي باشد. و از آثار او مي توان به ضبط هاي راديويي فراوان ( تك نوازي ، همنوازي و نواسازي )را نام برد.
تولد: 1304/01/12


رضا شفيعيان
رضا شفيعيان نوازنده و هنر آموز سنتور وي آموزش را نزد فرامرز پايور آموخت و فارغ التحصيل رشته موسيقي در دانشكده هنر هاي زيبا(تهران) است سابقه اجراي صحنه اي وپيشينه طولاني تدريس سنتور را دارد.از آثار وي نوار اجراهاي گروه « درويش» در آوازها و مايه هاي مختلف همراه با صداي پريسا و رضوي سروستاني ؛ و« سرگشته» ( با صداي بهرام سارنگ)
تولد: 1320/01/15


رحيم خان قانوني شيرازي
رحيم قانوني نوازنده‏ي قانون هنر رانزد استادان موسيقي عرب، آموخت وليكن داراي لحن و شيوه اصيل ايراني از آثار او كار در راديو تهران(1323-1320) وي از شاگردان جلال قانوني شيرازي .
وفات: 1324/01/18 تولد: 1250


علي رستميان
علي رستميان خواننده هنر را نزد سيد جلال تاج اصفهاني، محمود كريمي و با استفاده از ديگر هنر مندان آموخت و كنسرتهايي در داخل و خارج از كشور داشته است. از آثار وي مي توان به چهار باغ ، حكايت دل و ارغوان ( همراه گروه استادان به سرپرستي فرامرز پايور)
تولد: 1328/01/20
 


سيد نور الدين رضوي سروستاني
رضوي سروستاني ، خواننده و رديف دان شاگرد نور علي برومند و با الهام از شيوه‏ي طاهرزاده از آثار وي مي توان به دو حلقه كاست نوار همراه گروه سازهاي ايراني (1359-1356) متبحر در آموزش رديف آوازي طاهر زاده به روايت برومند و از شاگردان محمد صديق تعريف.
تولد: 1314/01/21


داريوش پير نياكان
داريوش پير نياكان ، نوازنده‏ي تا و سه تار و شاگرد علي اكبر شهنازي و محمد حسن عذاري و پيرو نوازندگي شهنازي در ارائه‏ي شيوه‏ي فاخر او از آثار او مي توان تعداد زيادي اجراهمراه محمد رضا شجريان (1376-1366)
تولد: 1334/01/23


غلام حسين بيكجه خاني
غلام حسين بيكجه خاني، نوازنده تار و هنر رانزد عمويش و با بهره گيري از صفحه هاي استادان قديم آموخت. ازكارهاي وي خدمت در راديو تبريز و تدريس در مركز حفظ و اشاعه و داراي لحن مشخص و تكنيك ممتاز در نوازندگي بوده است. از آثار وي مي توان به تعداد زيادي ضبط هاي راديويي (تكنوازي، همراه با خوانندگان و اركستر) و تعداد زيادي ضبط هاي خصوصي همراه آواز اقبال و دف فرنام .
وفات: 1366/01/24 تولد: 1279


ابو الحسن صبا
ابو الحسن صبا ، حياث و حيثيت موسيقي ملي ايران ، در عصر جديد با نام و ياد و آثار ابوالحسن صبا پيوند خورده است . هنر مندي بزرگ كه بر آيند منطقي و والاي ترقي خواهي درويش و وزيري بود و مهر او از صفحه‏ي موسيقي ايراني هيچگاه محو نخواهد شد.
وفات: 1336 تولد: 1281/01/25


سليمان سياح سپانلو
سليمان سياح سپانلو نوازنده‏ي تار شاگرد مدرسه عالي موسيقي ،وزيري اولين وقف كننده‏ي دارايي شخصي براي موسيقي و موسيقي دانان ايراني .
وفات: 1340/01/25 تولد: 1277
 


شاملو كاربند ( شاملو كيا)
شاملو كاربند نوازنده و معلم ويولون و هنررادر هنرستان عالي موسيقي آموخت و بهره برده از علي تجويدي( در موسيقي ايران) و استادان ارمني (در ويولون كلاسيك) وي سابقه طولاني كار در اركسترهاي راديو و تلويزيون و ساخت آهنگهاي مختلف دارد. از آثار وي مي توان به آلبوم نوار هاي « آموزش ويولون و كمانچه» (كتابهاي هنرستان) «رديف ويولون استاد ابو الحسن صبا » و« چهارمضراب» و كتابهاي « قطعات و چهار مضراب ها» « رديف و گوشه هاي موسيقي ايراني » (تنظيم ويولون)
تولد: 1312/02/01

 

محمود محمودي خوانساري
محمود محمودي خوانساري ، در موسيقي خود آموخته بود ولي درست خواندن و درست ماندن را با يك عمر رياضت از هنر مندان بزرگ آموخته بود و صدايش حالي و سوزي داشت كه تا كنون كمتر نظيزش ديده شده است . از او آثار متعددي در نوار ضبط شده كه اكثراً آواز هستند و با ساز و هنرمندان معاصر او همراه اند.
وفات: 1366/02/02 تولد: 1313


محمد جليل عندليبي
محمد جليل عندليبي آهنگساز و نوازنده سنتور و فارغ التحصيل رشته‏ي موسيقي از دانشكده هنر هاي زيبا(تهران) سابقه‏ي طولاني در ساخت و اجراي آثار متعددو تدريس موسيقي و داراي قريحه‏ي ويژه در نواسازي و تنظيم براي اجراي گروهي و از آثار او مي توان امان از جدايي(با صداي عليرضا افتخاري) هي گل( با صداي بهروز توكلي) .
تولد: 1333/02/03


بهمن هيربد
بهمن هيربد مدير و مؤسس مجله‏ي « موزيك ايراني» (اولين نشريه تخصصي دائم النتشار موسيقي در ايران مستقل از بودجه دولت ) داراي سابقه نوازندگي ويولون نزد ابوالحسن صبا وي انتشارات دورهاي 12 ساله اي دارد همراه با عبد الحميد اشراق، علي محمد رشيدي، ساسان سپنتا و با همكاري تعدادي از نويسندگان و موسيقي دانان و از آثار او مي توان به دوره‏ي بيست ساله‏ي مجله‌ي « موزيك ايراني»‌كتابچه‌ي «تئوري موسيقي» ، « خود آموز آكاردئون» و چند جزوه ترانه هاي روز.
وفات: 1353/02/03 تولد: 1293


امين الله رشيدي
امين الله رشيدي خواننده، هنر آموخته در دوره شبانه‌ي هنرستان عالي موسيقي نزد موسي معروفي (تارنوازي) مهدي فروغ (آواز) و همكاري با راديو از اواخر دهه‌ي 1320 تا اواسط 1340 و كار با اركستر علي محمد خادم ميثاق و اركستر هاي ديگر وي آشنا به نوازندگي تار و سازنده‌ي ملودي هاي بسيار(اجراشده و اجرا نشده) اثر منتشر شده : عطر گيسو
تولد: 1304/02/04


اسماعيل مهرتاش
اسماعيل مهرتاش نوازنده‏ي تار، نواساز و معلم موسيقي هنر آموخته را نزد درويش خان مؤسس جامعه‏ي باربد،‌نويسنده و مجري نمايشهاي تاريخي - موزيكال و برنامه هاي تلويزيوني و تدريس موسيقي و آواز در جامعه‏ي باربد و ازآثار وي مي توان به ترانه هاي « خسروحسن» ،« چه خوش صيد دلم كردي» و… ( ضبط در صفحه هاي گرامافون ، با اركستر جامعه‌ي باربد و صداي ملوك ضرابي كاشاني)
وفات: 1359/02/06 تولد: 1285


داريوش سالاري
داريوش سالاري سازنده سازهاي ايراني و هندي و تخصص در ساختن سنتورهاي مختلف ،‌ دانش آموخته در دانشگاه اسلامي هندوستان و نوازنده سيتار، سنتور و آشنا كامل به موسيقي كلاسيك هندي و موسيقي اسيل ايراني سازنده سنتورهايي براي استفاده متنوع و داراي تصرفها و ابداع هايي در ساخت آن و از آثار آن مي توان به كتاب هاي « هزار و يك پرسش و پاسخ درباره‌ي سنتور» و« مجموعه مقالات»اشاره كرد.
تولد: 1329/02/06


تورج نگهبان
تورج نگهبان شاعر و ترانه سرا ايراني وي آغاز ترانه سرايي را از سال 1327 به بعد آغاز كرد وي داراي آثار فراوان براي چهار نسل از خوانندگان (ملوك ضرابي ، بنان ، محمودي خوانساري و بهزاد) در فرم هاي سنتي و غير سنتي ،‌وي پايه گذار ترانه سازي در موسيقي پاپ ايراني است و از آثار وي مي توان به عشق سوزان ، تصويري از خيال ، وقتي كه به ياد توام اشاره كرد.
تولد: 1311/02/07


سيد علي رضا مير علي نقي
سيد علي رضا مير علي نقي ، پژوهشگر تاريخ معاصر و نوازنده سنتور است . دانش آموخته را در محضر استادان تقي بينش ، حسين علي ملاح، و مجيد كياني ، فراگرفت. و از آثار وي مي توان به كتاب « موسيقي نامه وزيري» و مقالات متعدد در دايرة المعارف اسلامي و دايرة المعارف تشيع ،سالنامه موسيقي ايران اشاره كرد.
تولد: 1345/02/08


رهي معيري
رهي معيري شاعر و ترانه سرا وي سابقه كار ادبي از دوران نوجواني و كار در مطبوعات از سال 1310شروع شد. وي عضو شوراي شعر و ترانه در داديو ايران و همكار برنامه‌ي « گل ها» و آشنا به نوازندگي سه تار و پيانو و به خوانندگي و از آثار وي « كاروان» ، «برق غم»، «شب جدايي»، « كيم من»، «آزاده ام» و… ديوان اشعار « آزاده رهي» و « سايه‌ي عمر»‌ و تعدادي مقاله (جدي- طنز) در نشريات مختلف.
وفات: 1347 تولد: 1288/02/10


محمد تقي بهار(ملك الشعرا)
بهار، اديب و شاعر و رجل سياسي و سراينده‌‌ي كلام ترانه هايي از استادان موسيقي ايران : زمن نگارم ، عروس گل، مرغ سحر، به دل جز غم آن قمر ندارم…
وفات: 1330/02/12 تولد: 1268


سيد محمد كاظم موسوي
محمد موسوي، نوازنده ني و شاگرد محضر حسن كسايي بود.يكي از كارهاي او كار در راديو تهران همراه خوانندگان و نوازندگان است. داراي آثار فراوان در تكنوازي و همنوازي (پيام عاشق، شكر ايزد، تنگستاني و…)مي باشد.
تولد: 1325/02/12


حسن لحني
حسن لحني ( معروف به حسن قصاب لحني) خواننده و رديف دان بود. از آثار باقي مانده از وي مي توان به صفحه هايي در آوازهاي مختلف اشاره كردو داراي قدرت و لحن ويژه در خوانندگي بود.
وفات: 1338/02/15 تولد: 1261
 


محمد علي امير جاهد
محمد علي امير جاهد( جاهد)، شاعر و ترانه سرا؛ و آخرين تصنيف ساز بزرگ بعد از شيدا و عارف بود مصدرخدمات مهم اداري و هنري بوده است. مؤسس هنرستان شبانه‌ي موسيقي ملي بود . از آثار به جاي مانده از وي مي توان به تعداد زيادي تصنيف، ضبط در صفحه هاي گرامافون و درج در دو جلد« ديوان امير جاهد» و مدير ناشر «سالنامه‌ي پارس»
وفات: 1356/02/16 تولد: 1272


حسين صبا
حسين صبا نوازنده‌ي سنتور و پيانو شاگرد حبيب سماعي و ابوالحسن صبا ( سنتور)و امانوئل ملك اصلانيان ( پيانو) معلم سنتور در هنرستان عالي موسيقي بود. از آثار به جاي مانده از وي مي توان به تعدادي ضبط هاي خصوصي و يك جلد كتاب خود آموز سنتور اشاره كرد. از شاگردان وي مي توان ارفع اطرايي را نام برد.
وفات: 1339/02/18 تولد: 1303


حسن كامكار
حسن كامكار، نوازنده ويولون ، معلم موسيقي بود. وي از مروجين جدي موسيقي در سنندج بوده است و داراي آثار فراوان منتشر نشده مي باشد. فرزندانش از شاگردان برجسته وي محسوب مي شوند.
وفات: 1370/02/24 تولد: 1302

 

پرويز مشكاتيان
پرويز مشكاتيان، نوازنده سنتورو نوا ساز بود وي شاگرد پدر و بهره برده از داريوش صفوت بوده است و فارغ التحصيل دانشكده هنر هاي زيبا ( رشته موسيقي) بود و از آثار وي مي توان به بيداد، برآستان جانان ، لاله‌ي بهار ، وطن من ، دستان و…
تولد: 1334/02/24


 

شكر الله قهرماني
شكر الله قهرماني ( شكري ) نوازنده تار وي شاگرد محضر آقا حسين قلي وميرزا عبدالله بود و همنواز كنسرتهاي عارف قزويني او آغاز كننده شيوه جديد تار نوازي در ايران بوده است. آثار ضبط شده ندارد، و ترانه به دل جز غم آن قمر ندارم از اوست.
وفات: 1327/02/25 تولد: 1261


حسن راد مرد
حسن راد مرد ، نوازنده پيانو و آهنگساز و فارغ التحصيل شعبه‌ي موزيك دارالفنون وي آموزگار موسيقي در مدارس و دانشسراها و از بهترين سرود سازان ايراني ، از آثار وي مي توان به تعداري ضبط هاي راديويي و تعداد زيادي سرود به مناسبتهاي مختلف اشاره كرد.
وفات: 1357/02/26 تولد: 1285


جليل شهناز
جليل شهناز نوازنده‌ي تار و شاگرد پدرش شعبان خان و تاثير پذيرفته از تار نوازي و همنوازي عبد الحسين شهناز وي داراي تجربه و قريحه‌ي ممتاز در بداهه نوازي و همنوازي و صاحب توانايي فوق العاده در ارائه مطالب موسيقي او كنسرتهاي بسياري در داخل و خارج از كشور اجرا كرده است و از آثار وي مي‌توان به ضبط راديويي ، ضبط هاي خصوصي و نوار هايي از تكنوازي همراه با تنبك محمد اسماعيلي اشاره كرد.
تولد: 1300/03/01


مهدي ناظمي
مهدي ناظمي نوازنده و سازنده سنتور وي شاگرد محضر حبيب سماعي و بزرگترين سنتور ساز شناخته شده موسيقي ايراني به شمار مي رود. او سازنده سازهاي فراوان براي استادان بزرگ بوده است از او آثاري از قبيل تعدادي صفحه هاي گرامافون همراه آواز سعادتمند قمي به جاي مانده است.
وفات: 1376/03/01 تولد: 1284


ولي الله البرز
ولي الله البرز، نوازنده قره‌ ني و نواساز بوده است. او تحصيل را در شعبه موزيك نظام را آموخت و نوازندگي حرفه اي و تدريس از اوايل 1320 و همكاري طولاني با راديو تهران و رياست دايره موسيقي در اداره‌ي فرهنگ اهواز ادامه داد. از آثار او مي توان به ضبط هاي راديويي و چند اجراي خصوصي اشاره كرد.
وفات: 1362/03/02 تولد: 1292
 


بيژن بيژني
بيژن بيژني، خوشنويس و خواننده است. بسياري از آثار موسيقي ايران به خط زيباي اوست و نوار هاي « افسانه‌ي سرزمين پدري ام » و«سيب سرخ خورشيد» با صداي او اجرا شده است.
تولد: 1332/03/03


فرهاد ارژنگي
فرهاد ارژنگي نوازنده تار و هنر رانزد علي اكبر شهناز آموخت. هنر آموز تار و سازنده نغمه هايي براي تار و اركستر بود. از آثار او چند ضبط راديويي و تعدادي ضبط خصوصي از تكنوازي هاي او و همنوازي هاي او همراه سنتور داريوش صفوت به جاي مانده است.
وفات: 1340/03/03 تولد: 1317


مهدي كماليان
محمد مهدي كماليان ، استاد مسلم در ساختن سه تارهاي نفيس و ظريف ، مرجع و راهنماي موسيقي دانان جوان بر آمده از آموزش ها و راهنمايي هاي حسين خان هنگ فرهنگ ، ابوالحسن صبا و علي نقي وزيري بود؛ خودنيز سه تار مي نواخت . مجموعه نادري از دانش موسيقي ادبيات ، مطالعات فراوان در هنر ها و تاريخ فلسفه همراه با شخصيت اصيل و فريخته وجود نادر او را به موسيقي ايراني بخشيده بود. كما ليان در ضبط رديف هاي استادان ( برومند هرمزي و…)تلاش فراوان كرد و بسياري از آثار ماندگار استادان زمان به كوشش او گرد آوري و ضبط شده است از او ، گذشته از سه تار هايش يادداشتهاي منتشر نشده عكس هاي هنري و نوار هاي خصوصي از تك نوازي هايش باقي مانده است.
وفات: 1376/03/05 تولد: 1297


سيد حسين مير خاني
سيدحسين‌ميرخاني استاد كم نظير در هنر خوشنويسي و كاتب قرآن كريم بود و به دانستن موسيقي تظاهري نداشت . گرچه در جواني از محضر حسين خان اسماعيل زاده كمانچه آموخته بود و به تصديق استادان فن از زبده ترين و نخبه ترين نوازندگان كمانچه در دوران ما بود . در ساز استاد مير خاني ، ملاحت‌حسين خان و صناعت باقر خان و شيدايي رضا محجوبي به هم آميخته بود . از نوازندگي او قطعه هاي كوتاهي به صورت خصوصي باقي مانده است.
وفات: 1361/03/11 تولد: 1286


صديف
صديف خواننده آواز و شاگرد سليمان امير قاسمي و عبد الله دوامي و ملهم از اقبال السلطان بوده است. وي داراي تكنيك ممتاز ، لحن ويژه و توانايي هاي بيان در آواز ايراني است . از آثار او «نوار ترجيع بند» همراه سنتور مجيد كياني و تعداد زيادي ضبط هاي خصوصي همراه با نوازندگان مختلف به جاي مانده است.
تولد: 1319/03/15


كامبيز روشن روان
كامبيز روشن روان آهنگساز و فارغ التحصيل از هنرستان موسيقي ، دانشكده‌ي هنرهاي زيبا ، و دانشگاه جنوب كاليفرنيا وي نوازنده فولوت ، سنتور، پيانوو تنبك مي باشدمتبحر در ساخت موسيقي در ژانر هاي متنوع و عضو هيئت دانشكده‌ي صدا وسيما ، مدرس موسيقي در مراكز دانشگاهي و از آثار او ساقي نامه ، سيب سرخ ، خورشيد،‌يادگار دوست، سمفوني فلك الافلاك و… موسيقي بيش از نود فيلم سينمايي و تلويزوني.
تولد: 1328/03/19


علي اصغر بهاري
علي اصغر بهاري نوازنده كمانچه و مدرس رديف موسيقي و آثار قديمي شاگرد پدرش و دايي هايش و بهره گرفته از رضا محجوبي بوده است . سابقه كار موسيقي از سال 1302 تا آخرين روزهاي زندگي ادامه داد. بداهه نواز ممتاز و يگتنه اشاعه دهنده‌ي كمانچه از سال هاي 1340 به بعد بوده . از آثار او بداهه نوازي ها در دستگاه مختلف (در صفحه ، نوار. فيلم )مي باشد. دوره رديف و آثاري با هنرمندان و از شاگردان داوود گنجه اي ، هادي منتظري، مهدي آذر سينابوده است.
وفات: 1374/03/20 تولد: 1284


فريدون شهبازي
فريدون شهبازي آهنگساز و فارغ التحصيل هنرستان عالي موسيقي در رشته ويولون و نوازنده در اركستر هاي مهم ايراني و از پيشكسوتان آهنگسازي در موسيقي پاپ ايراني در دهه‌ي 1350 و موسيقي فيلم عضو و مدير شوراهاي تخصصي موسيقي و از آثار او مي توان به موسيقي متن مجموعه صفحه هاي گرامافون و نوار هاي « صداي شاعر» موسيقي فيلم هاي « شير سنگي » « در مسير تند باد» «پاييزان» و…
تولد: 1321/03/21


داوود گنجه اي
داوود گنجه اي نوازنده كمانچه و ويولون و شاگرد محضر اصغر بهاري و نور علي برومند فارغ التحصيل دانشكده هنر هاي زيبا داراي بيش از سي سال سابقه كار موسيقي و مصدر خدمات مهم اداري و هنري در مركز حفظ و اشاعه مركز موسيقي ايران و صدا و سيما و داراي تكنيك ممتاز و مطالب فراوان در ارائه شيوه هاي مختلف كمانچه نوازي و ويولون نوازي از آثار او مي توان به تكنوازي در نوار هاي « بي قرار» و « كيش مهر» با صداي شهرام ناظر ، اشاره كرد.
تولد: 1321/03/24


محمود تاج بخش
محمود تاج بخش ، نوازنده ويولون و سه تار و شاگرد اسماعيل زرين فر و بهره گيري غير مستقيم از نوازندگي احمد عبادي نوازنده ويولون در اركستر هاي مختلف خصوصي ، دولتي و راديو تهران تدريس موسيقي در مراكز آموزشيو تدوين يك مجموعه از نوار هاي خصوصي براي سه تار نوازي و از آثار او نوار هاي خصوصي در يك ويولون نوازي و سه تار نوازي مي باشد.
وفات: 1378/03/27 تولد: 1304


حسن مشحون
حسن مشحون‌موسيقي شناس و نويسنده و داراي معلومات رديف شناسي و شناخت سبك هاي مختلف موسيقي ايراني و از آثار او دوجلد كتاب «تاريخ موسيقي ايران» باقي مانده است.
وفات: 1359/03/28 تولد: 1285


قاسم نيك پور
قاسم نيك پور نوازنده ويولون و پيانو وي از معلمان قديمي اين سازو عضو اركستر هاي مختلف راديو و از آثار او نوار هاي خصوصي ، آهنگهاي بسيار و كتاب «سي قطعه چهار مضرب براي ويولون»را مي توان نام برد.
وفات: 1355/03/28 تولد: 1296


سليم فرزان
سليم فرزان نوازنده قره ني و ويولون و از معلمان موزيك ارتش و كار در راديو تهران با اركستر مجيد وفا دار از آثار او مي توان به تعداد زيادي ضبط هاي راديويي (همنوازي با اركستر ) را اشاره كرد.
وفات: 1375/03/30 تولد: 1297


ركن الدين مختاري
ركن الدين مختاري نوازنده ويولون و نوازنده و شاگرد محضر حسين خان اسماعيل زاده ، داراي قريحه عالي در نوازندگي و نوسازي وي داراي مشاغل سياسي و مشاغل هنري ، عضو شوراي موسيقي راديو تهران و از آثار او تعدادي ضبط هاي خصوصي همراه نور علي برومند و سنتور قباد ظفر و گرد آوري و چاپ و اجراي مجموعه آثار او (با تار) به كوشش ارشد تهماسبي به جاي مانده است.
وفات: 1350/04/04 تولد: 1270


عبد العلي وزيري
عبد العلي وزيري خواننده و نوازنده تار و هنر رانزد عمويش علي نقي وزيري در مدرسه‌ي عالي موسيقي و بهره برده از راهنمايي هاي روح الله خالقي و از اولين خوانندگان راديو تهران ، و اركستر انجمن موسيقي ملي و از آثار آن مي توان تعداد ضبط هاي خصوصي ، محتوي آوازها و آثاري از علي نقي وزيري(بشنو از ني ، در كنار گلزارو…) اشاره كرد.
وفات: 1368/04/07 تولد: 1292


امير همايون خرم
امير همايون خرم ، نوازنده ويولون و نواساز وي شاگرد ابو الحسن صبا و عضو و سرپرست چند اركستر در راديو ، داراي آثار ممتاز در نواسازي از آثار وي مي توان به « دل پريشان» «تصويري از خيال» « ديوانه منم» « واي از شب من» « نواي مهر» « اشك من هويدا شد» و تعدادي صفحه گرامافون و ضبط هاي خصوصي و ضبط هاي راديويي و نوارهاي خصوصي اشاره كرد.
تولد: 1309/04/09


سيد مهدي ستايشگر
مهدي ستايشگر ، نوازنده‌ي سنتور و پژوهشگر موسيقي ايراني وي شاگرد فرامرز پايور و ديگر استادان بود . از آثار وي مي توان به « ويژه گي سنتور در موسيقي ايران زمين » « واژه نامه موسيقي ايران زمين » « نام نامه‌ي موسيقي ايران زمين » و دومشيريه‌ي« هنر موسيقي» اشاره كرد.
تولد: 1327/04/12


ميرزاده عشقي
ميرزاده عشقي ، شاعر، ترانه سرا و روزنامه نگار آزادي خواه وي نويسنده اپرت « رستاخيز شهرياران ايران» . صفحه‌ي اين اپرت با تار مرتضي ني داوود و صداي ملوك ضرابي كاشاني ضبط شده است.
وفات: 1303/04/12 تولد: 1272


حسن ناهيد
حسن ناهيد ، نوازنده ني وي هنر را نزد حسن كسايي و بهره گيري از ديگر استادان آموخته است. كار او در اركستر ها در اوايل دهه 1340 آغاز شد و كنسرتهاي متعددي در داخل و خارج از كشور اجرا كرده است. وي داراي تجربه حرفه اي فراوان و توانايي ويژه در همنوازي و كار با اركستر ها مي باشد. از آثار وي مي توان به دلكش، كرشمه و پريزاد( مجموعه آثار درويش خان همراه گروه پايور ) اشاره كرد.
تولد: 1322/04/12


كيوان ساكت
كيوان ساكت ، نوازنده‌ي سه تار و تار ، آهنگساز خود آموز و دلباخته روش نوازندگي و آثار علي نقي وزيري و اجراي آثاري با الهام از شيوه استادمي باشد . از آثار وي مي توان به پنج كتاب در آموزش تار و سه تار و نوار هاي «اي وطن» و«مرغ سحر» و… اشاره كرد.
تولد: 1340/04/14


اردوان كامكار
اردوان كامكار نوازنده سنتور و آهنگساز وي شاگرد پدر و پشنگ كامكار او كنسرتهاي فراوان در داخل و خارج از كشور همراه با گروه كامكار و كار بار اركستر هاي ديگر انجام داده است . او با شيوه جديد در نوازندگي سنتور و تطبيق امكانات آن براي همراهي با اركستر ها و ديگر نواختن قطعه هاي غير سنتي را اجرا مي كند. از آثار او مي توان « دريا»، « ماهي براي سال نو» و…. اشاره كرد.
تولد: 1347/04/17


احمد پژمان
احمد پژمان ، آهنگساز دانش را در تهران و دانشگاه وين و دانشگاه كلمبيا آموخت. تدريس در دانشكده هنر هاي زيبا، دانشگاه هنر و… را بر عهده دارد. از آثار او مي توان به اپراهاي جشن دهقان ، دلاور سهند،‌سمندرو آثار سمفونيك موسيقي فيلم هاي شازده احتجاب ، سايه هاي بلندباد، هنر پيشه ، و روسري آبي از كار هاي او مي باشد.
تولد: 1314/04/18


حبيب سماعي
حبيب سماعي ،فرزند حبيب الله سماع الحضور نوازنده بزرگ سنتور وي موسيقي آموخته را نزد پدر و ملهم از آثار نوازندگان قديم آموخت. داراي شيوهه عالي در نوازندگي و معروف به توانايي هاي انحصاري در ارائه مطلب و نحوه بيان و آشنايي و تسلط كامل به سه تار بود.از آثار باقي مانده از وي مي توان پنج صفحه گرامافون همراه آواز پروانه ، تعدادي قطعه هاي (نت) در كنابهاي مختلف و انتقال آموزشهاي او به كوشش ابو الحسن صبا ، نور علي برومند، قباد ظفر، مرتضي عبد الرسولي بود و از آثار دوريختگي او نيز چيزي ضبط نشده است . شيوه نوازندگي او را مجيد كياني تحقيق كرده و آموزش مي دهد.
وفات: 1325/04/20 تولد: 1280


پرويز اتابكي
پرويز اتابكي آهنگساز و نوازنده پيانو، او در هنرستان ملي نزد جواد معروفي و تحصيلات دانشگاهي در رشته زبان شناسي در دانشگاه تهران تعليم ديد. وي سرپرست اركستردانشگاه تهران و از اولين آهنگسازان تحصيل كرده «موسيقي روز» است وي عضو هيئت علمي سازمان لغت نامه دهخدا مي باشد. از آثار او مي توان به ترانه هاي «‌وسوسه» «همخاني» «يقين» و تعداد زيادي تنظيم اركسترال و …. نوازندگي پيانو در صفحه‌ي « صداي شاعر» و مشاركت درساخت موسيقي فيلم « حسن كچل» به همراه واروژان، اسفنديار منفردزادهو بابك افشار .
تولد: 1315/04/22


محمود محمودي خوانساري
محمود محمودي خوانساري ، خواننده آموزش غير مستقيم از نور علي برومند ، ابو الحسن صبا و.. صفحه هاي قديمي و كار در راديو شيراز و راديو تهران و داراي احساس ويژه و لطايف تاثير گذار در ارائه مطالب از آثار وي مي توان به ضبط هاي راديويي همراه نوازندگان اشاره كرد.
وفات: 1366 تولد: 1313/04/23


حسين قلي طاطايي
حسين قلي طاطايي نوازنده ويولون بود. وي خود آموخته و از درسهاي حسين خان اسماعيل زاده و غلام حسين مين باشيان بهره گرفت. او با گرايش به لحن عربي در نواختن و نوازنده معروف سالهاي 1310تا 1330 بود.از آثار وي مي توان به صفحه هاي گرامافون همراه اديب خوانساري تاج اصفهاني و ملكه‌ي برومند اشاره كرد.
وفات: 1358/04/24 تولد: 1283


اسد الله حجازي
اسد الله حجازي نوازنده و هنر آموز تار ، مؤلف ، وي هنر آموخته را نزد علي اكبر شهنازي و داراي تحصيلات علمي موسيقي در خارج از كشور است . استاد دانشگاه تهران و سابقه تدريس موسيقي ملي عضو شوراهاي موسيقي در راديو تهران ، مدير سردبير مجلات هنري - فرهنگي و… ازآثار وي همنوازي با پيانوي جواد معروفي ضبط هاي خصوصي و… ، و كتابهاي حافظ و موسيقي ، منوچهري دامغاني و موسيقي ، فرهنگ سازها ، تاريخ موسيقي نظامي ايران و… مي باشد.
وفات: 1370/04/27 تولد: 1300


رضا محجوبي
رضا محجوبي نوازنده ويولون و نواساز و شاگرد محضر حسين خان اسماعيل زاده و ملهم از ساز ديگر استادان كار رسمي موسيقي تا 1303 ادامه داد وي داراي لحن انحصاري و توانايي هاي خاص در ارائه‌ي مطالب و قريحه‌ي عالي هنري ، بويژه در بداهه نوازي و از آثار او مي توان تعدادي پيش در آمد ، تصنيف و رنگ ، و يك صفحه ضبط خصوصي همراه پيانوي مرتضي محجوبي و آواز اديب خوانساري را شمرد وي از شاگردان اصغر بهاري و مجيد وفادار بود.
وفات: 1333/04/29 تولد: 1277


سيد رضا كسايي
سيد رضا كسايي ( برادر سيد حسن كسايي و نوازنده يكتاي ني) و از رديف شناسان معتبر وارد به گوشه هاي ساز و آوازي و ظرايف اجرا در مكتب اصفهان بود.
وفات: 1377/04/30 تولد: 1304


احمد ابراهيمي
احمد ابراهيمي خواننده ، بهره گرفته از آموزشهاي ابو الحسن صبا ، اديب خوانساري ، غلام حسين بنان و… بود. وي سابقه كار در راديو تهران و اركسترهاي وزارت فرهنگ و هنر و.. اركستر مرتضي محجوبي در راديو و شركت در برنامه هاي تلويزيوني و از آثار وي مي توان به ضبط هاي راديويي، تلويزيوني و اجراهاي خصوصي را اشاره كرد.
تولد: 1305/05/01


حسن يوسف زماني
حسن يوسف زماني ، آهنگساز واودر مدرسه موزيك نظام تحصيل كردو از آموزشهاي هوشنگ استوار و حسين ناصحي بهره برد . از كار هاي او اركسترال در راديو اروميه ، راديو سنندج ، راديو تهران و وزارت فرهنگ و هنر را نام برد . از آثار او « دولت عشق» و «مبتلا» و.. را برشمرد.
تولد: 1310/05/01


مرتضي ني داوود
مرتضي ني داوود ، نوازنده تار و نواساز وي شاگرد محضر درويش خان او داراي تكنيك و بيان ممتاز در نوازندگي و قريحه‌ي عالي نواسازي بود . او مؤسس مدرسه‌ي درويش و كاشف قمر الملوك وزيري ، ملوك ضرابي، مرتضي محجوبي و موسي ني داوود و چند تك نوازي و يك دوره رديف موسيقي ايراني در سال 1353 بوده است.
وفات: 1369/05/02 تولد: 1279


سيد اكبر محسني
سيد اكبر حاج محسن تهراني (اكبر محسني) نوازنده‌ي تار، عود و ويولون ، نواساز و معلم موسيقي ، او هنر آموخته را در شعبه‌ي موزيك نظام و بهره برده از درسهاي علي نقي وزيري بود. سابقه طولاني تدريس موسيقي و سرپرستي اركستر ها در راديو تهران و ساخت آثار بسيار را دارا مي باشد. او از اولين نوازندگان عود در موسيقي ايران است . از آثار او الهه‌ي ناز، ستاره، ضبط هاي رايويي و ضبط هاي خصوصي و.. كتاب الهه‌ي ناز را مي توان برشمرد.
وفات: 1374/05/06 تولد: 1290


ابراهيم قنبري مهر
ابراهيم قنبري مهر ، استاد مسلم در ساخت و مرمت سازهاي ايراني و غربي است. او بهره گرفته از راهنمايي هاي ابو الحسن صبا ، سورن آراكليا و… اتي ين وات لو بود . وي سرپرست كارگاه هاي ساز سازي در اداره‌ي هنر هاي زيبا و وزارت فرهنگ و هنر و … مي باشد . او داراي تخصص عالي در فني - هنري در ساخت ويولون و تحسين شده در جهان است . طرح و مجري اصلاحاتي چند در ساختمان سازهاي ايراني و ساخت چند ساز ابداعي در اين زمينه مي باشد.
تولد: 1307/05/10


محمد سرير
محمد سرير آهنگساز ، وي فارغ التحصيل دانشكده‌ي هنر هاي زيبا (تهران) و آدمي موسيقي هنر هاي زيباي اتريش وي نوازنده پيانو و ويولون مي باشد. او شاگرد حشمت سنجري ، امانوئل ملك اصلانيان و وتوماس كريستين داويد او سازنده بيش از 50 اثر موسيقي توصيفي ، موسيقي فيلم و موسيقي پاپ (همراه با محمد نوري ) است. از آثار او مي توان به جلوه هاي ماندگار ، دلاويز ترين و… اشاره كرد.
تولد: 1323/05/10


باقر خان رامشگر
باقر خان رامشگر نوازنده پر آوازه كمانچه در عهد مظفري بوده است . هنر آموخته را نزد موسي خان كاشي در اصفهان بهره برد از راهنمايي هاي ميرزا قلي و ميرزا عبد الله در تهران استفاده كرد. او داراي شيوه اختصاصي و بلاغت در بيان و مهارت ويژه در نواختن رنگها بود. از آثار باقي مانده از او مي توان به صفحه هاي گرامافون ، محتواي تكنوازي ها و همنوازي با آواز سيد حسين طاهر زاده و ابو الحسن اقبال آذر ، تنبك و آواز عبد الله دوامي و تار درويش خان اشاره كرد.
وفات: 1338/05/10 تولد: 1252


فريدون حافظي
فيدون حافظي نوازنده تار و نواساز وي شاگرد موسي معروفي و عضو اركستر گل ها بود. از آثار او ترانه ها « رقص گيسو » « همين امشب» و كتاب و نوار « قطعاتي در شور» را مي توان برشمرد.
تولد: 1304/05/15


اسد الله ملك
اسد الله ملك ، نوازنده‌ي ويولون، نواساز او هنر را نزد ابوالحسن‌صبا و حسين ملك آموخت. او كار را درراديو و تلويزيون و اركستر هاي وزارت فرهنگ و هنر وقت از اوايل دهه‌ي 1341تا 1357 ادامه داد. وي سرپرست برنامه‌ي « نوايي از موسيقي ملي » تك موازي و همنوازي در برنامه هاي گل ها ، از كارهاي او مي باشد. از آثار او مي توان به ضبط هاي خصوصي و ضبط هاي راديويي و صفحه هاي گرامافون ، نوار هاي «سماع» ،«چراغي از علي دارم » ، كتاب «رديف اول ،رديف دوم و رديف سوم ويولون» را برشمرد.
تولد: 1320/05/17


سيد حبيب الله ستاشگر
سيد حبيب الله ستايشگر ، منبري رديف دان و خوشخوان ، مورد احترام اهل كسوت و اهل موسيقي بودو از دوران كهولت او آثاري باقي مانده است. از جمله نواري با اشعارداوود شيرازي در موضوع غائله بني اسد كه در ماه محرم 1355 شمسي از راديو پخش شده است. شرح حال و منابر او با عنوان « مداح خراساني» به قلم فرزندش سيد مهدي ستايشگر نوشته شده است.
وفات: 1359/05/20 تولد: 1280


ساسان سپنتا
ساسان سپنتا موسيقي شناس و مؤلف ، او تحصيلات‌دانشگاهي در ايران و پژوهش هايي چند در مراكز علمي آمريكا ، او داراي درجه دكترا در رشته زبان شناسي مي باشد. وي موسيقي را نزد استاداني چون علي نقي وزيري ، ابو الحسن صبا و با بهره گيري از راهنمايي هاي روح الله خالقي آموخت. يك سري سلسله مقالات در «مجله‌ي موزيك ايران» از آثار او نيز« تاريخ تحول ضبط موسيقي در ايران» « چشم انداز موسيقي ايران» و آماده سازي جلد سوم « سرگذشت موسيقي ايران»به شمار مي رود.
تولد: 1313/05/22


ناصر فرهنگ فر
ناصر فرهنگ فر، نوازنده‌ي تنبك و داراي چهار هنر خوشنوازي، خوشخواني ، خوشنويسي و شاعري، او شاگرد عبد الله دوامي ، نور علي برومند ، حسين تهراني ، سيدحسن وسيد حسين مير خاني و… بود . او داراي شيوه ابتكار و توانايي هاي ويژه در تنبك نوازي ، ضربي خواني و خلق آثار بديع او سازنده آثار فراوان (ضبط خصوصي ـ جدي، فكاهي) و با اجراي خودش و از آثار او مي توان به بر آستان جانان، كنسرت ايتاليا و دوره آموزش تنبك از ابتدايي تا عالي و مجموعه قطعه ها و مجموعه شعر ها را نام برد.
وفات: 1376/05/23 تولد: 1326


حسين علي وزيري تبار
حسينعلي وزيري تبار، نوازنده قره ني ونواساز او شاگرد شعبه‌ي موزيك مدرسه ي دارالفنون به رياست نصرالسلطان او داراي تكنيك انحصاري و توانايي هاي خاص در نوازندگي وارائه‌ي صحيح موسيقي ايراني با قره ني اومعلم هنرستان عالي موسيقي، مؤ سس اولين اركستر نابينايان و معلم موسيقي مدرسه ايرانيان درعراق بودو عضو اركسترهاي راديو و از آثار وي به ياد شيراز و تعدادي تكنوازي و همنوازي و يك صفحه‌ي گرامافون از او باقي مانده است.
وفات: 1337/05/23 تولد: 1258


بابك بيات
بابك بيات آهنگ ساز و دانش آموخته‌ي هنرستان موسيقي و با استفاده از درسهاي محمد اوشال و كار هايي در زمينه ساخت موسيقي فيلم و موسيقي پاپ و موسيقي همراه دكلاماسيون اشعار مختلف و از آثار او مي توان به موسيقي فيلم «شايد وقتي ديگر» « عروسي خوبان» «وعده آخر» « مرسدس» و نوار « سكوت سرشار از ناگفته هاست» « خروس زري و پيراهن پري » و موسيقي بيش از چهل فيلم سينمايي و تلويزيوني و… اشاره كرد.
تولد: 1325/05/23عبد الله طالع همداني
عبد الله طالع همداني، خواننده ، نوازنده ويولون، اديب و ترانه سرا وي شاگرد تقي شايگان و بهره گرفته از هنر برادران ني داوود او سابقه‌ي فعاليت مطبوعاتي از اوايل دهه‌ي 1310 وساخت آثار (شعرو ترانه) براي قمر الملوك وزيري، ملوك ضرابي و… تا اواخر دهه‌ي 1320وي داراي اشعار به زبانهاي فارسي و راجي و نوارهاي خصوصي محتوي آواز خواني و ويولون نوازي است.
تولد: 1293/10/12